Dječja predstava „Princeza i žabac“ Sarajevskog Pozorišta Mladih u režiji Adisa Bakrača upozorava kroz čarobnu igru na to koliko je važno držati svoju riječ. Kada princeza Isabell izgubi svoju zlatnu lopticu u bunaru, mali žabac priskoči u pomoć. Zauzvrat, ona mora obećati da će postati njegova prijateljica i dijeliti tanjir i krevet s njim. Kada dobije loptu nazad, ona ode kući i zaboravi žapca u njegovom bunaru. Tek kada se on pojavljuje na portalu kraljevskog dvorca, razmažena princeza shvata da neće moći izbjeći svoj obećaj.
Adaptaciju za scenu, rađena po motivima istoimene bajke braće Grimm, potpisuje Nina Kleflin koja je svojim autorskim zahvatom produbila siže poznate bajke. Uvođenjem lika vještice i kletve koju ona nametne kraljevskoj porodici iz koje žabac (Deni Mešić) – koji je zapravo princ Robin – potječe, Kleflin uspijeva razbistriti izvorni zaplet fabule. Naime, u ovoj verziji princeza Isabell (Emina Topolović) nije jedini lik koji ne poštuje dati obećaj.
Jedan dodatak autorice jeste sljedeća ekspozicija: Kada mladi kralj Ludwig (Marko Mirković) i mlada kraljica Amalia (Aida Bukva) prilaze vještici Griseldi (Alma Merunka) da im pomogne s otvaranjem želje za bebom, ona zahtijeva da bude djetetova baka i da je ponekad pozovu u svoj dom. Kralj i kraljica pristaju – međutim, devet mjeseci poslije, Robin se rodi, a roditelji uopšte ne pomisle na taj obećaj. Zatim, Griselda se nepozvano pojavljuje u dvorcu i baca kletvu na malog princa: ona ga pretvori u žapca i samo poljubac istinite ljubavi može da ga oslobodi.
Ne samo što produžetak i produbljivanje te vrste obogaćuju bajku dramaturški, već pružaju mogućnost za proširenje glumačkog ansambla koji svakom pjesmom, replikom i riječi ostavlja trag radosti i čarobnosti iza sebe. S visokom profesionalnošću i zadatošću, svaki pojedinac impresionira na svoj način: Emina Topolović kao jedan od naslovnih likova fascinira publiku svojim elegantnim položajem, vilovitim glasom i decentnom dozom simpatične samoironije. Princezina plemenitaška obitelj u roze boji – naime Sabit Sejdinović kao Kralj Henrik, Ajla Cabrera kao Kraljica Marion i Suada Ahmetašević kao Kraljica Majka – predstavljaju se kao duhoviti “trio infernale” precizno i podržavajući u igri s partnericama i partnerom. Marko Mirković i Aida Bukva kao predstavnici plavog kraljevstva igraju maestralno u klauneskim stilu. Od kraljevskih porodica do lika Paža – kojim Elma Ahmetović svojom poantiranom tjelesnošću i komičnim slapstick-humorom udahne životnosti – svaki izvođač i svaka izvođačica briljira na sceni.
Ipak, dva člana ansambla posebno isteknu svojim utjelovljenjem likova, a to su Alma Merunka kao vještica Griselda i Deni Mešić kao žabac/princ Robin. Merunka, osvaja scenu sa glumačkom preciznošću, obilježena savršenom artikulacijom i tjelesnosti, ali i nijansiranjem dobrog i zla svog lika. Umjesto da tipizira zlobnu Griseldu ona udahne svom liku ljudske osobine ranjivosti i nježnosti bez patetičnog precrtavanja emocija. Mešić, s druge strane, od prvog prizora do momenta, kada se svjetlo u sali gasi i gromki pljesak publike obilježi kraj predstave, blista punom energijom. Dokazujući svoju glumačku raznovrsnost, on kroz moći pretvorbe od šarmantnog i duhovitog žapca u nespretnog plemenitog princa, s lakoćom oscilira između oba lika. Na kraju, oni su i dobitnica i dobitnik nagrada za najbolju glumicu i najboljeg glumca ovogodišnjeg izdanja FEDU.
Hamdija Salihbegović i Nedžad Merdžanović kreirali su soundtrack predstave koji uvlači publiku u bajkoviti svijet “Princeze i žapca”. Dalje, predstava nije samo muzički, već i vizuelni užitak kako kostimografija Amne Kunovac-Zekić, dobitnica nagrade za najbolji kostim na ovogodišnjem izdanju festivala, i scenografija Narde Nikšić prezentuju dva kraljevstva – jedno roze, jedno plave boje – koja pozivaju publiku da se malo duže zadrži u njihovoj čarobnosti.
Sveukupno, umjetnički tim predstave “Princeza i žabac” je svojim kolektivnim radom uspeo da kreira jedinstveni mikrokosmos koji samopouzdano nosi književnu baštinu braće Grimm na svojim ramenima. S tim, obogatili su takmičarski program 11. festivala dječije umjetnosti FEDU kao i stalni repertoar Sarajevskog Pozorišta Mladih.
Berina Mušanović