NAGRADE TAKMIČARSKOG POZORIŠNOG PROGRAMA 11. FESTIVALA DJEČIJE UMJETNOSTI
Žiri u sastavu: Dubravka Zrnčić-Kulenović, predsjednica žirija, Halid Kuburović i Indira Kučuk-Sorguč (članovi žirija) donio je odluku da nagrade Takmičarskog pozorišnog programa 11. Festivala dječije umjetnosti pripadnu slijedećim umjetnicima i ansamblima:
Nagrada za najbolji savremeni tekst/adaptaciju dodjeljuje se Lei Anastazija Fleger za dramatizaciju Priče o Zorku Bistrozorku i o Sreći Ivane Brlić Mažuranić u izvođenju HNK Varaždin.
Obrazloženje: Autorica Fleger je uspjela priču koja se temelji na staroslavenskoj mitologiji približiti današnjem gledaocu personificirajući Sreću kao glavni lik. Ovakav postupak je omogućio da se afirmiraju književne vrijednosti Ivane Brlić Mažuranić ali i da se otvori prostor za igru kroz koju dostižemo dubine i značenje ove priče iz davnine.
Nagrada za najbolje scenografsko rješenje dodjeljuje se Dragani Breza i Dušanu Stankoviću u predstavi Aska i Vuk, u izvođenju Pozorišta lutaka Niš.
Obrazloženje: Autori su, koristeći se principima novih tehnologija ovu predstavu usmjerili u proces istraživanja što je rezultiralo pomakom od stereotipnih lutkarskih rješenja. Od hipertrofiranih klupka vune do dronova, stvorili su novi metaforički jezik koji je Andrićevim riječima dao nova značenja.
Nagrada za najbolju kostimografiju dodjeljuje se Amni Kunovac-Zekić u predstavi Princeza i Žabac u izvođenju Pozorišta mladih Sarajevo.
Obrazloženje: Stilski ujednačeni, raskošni i koloritom precizni, sa posebnim akcentom na masku, kostimi su odredili stil igre i stiliziran pokret glumaca što je uticalo na studiozni pristup u novom scenskom čitanju klasične bajke.
Nagrada za najbolju glumicu dodjeljuje se Almi Merunki za interpretaciju Vještice Grizelde u predstavi Princeza i žabac u izvedbi Pozorišta mladih Sarajevo.
Obrazloženje: Almina glumačka snaga, uvjerljivost i sinhroniziranost govorne radnje, pokreta i pjevanja, učinili su Vješticu Grizeldu spiritus movensom cijele predstave.
Nagrada za najboljeg glumca dodjeljuje se Deniju Mešiću za ulogu Žabca i Princa Robina u predstavi Princeza i Žabac, u izvedbi Pozorišta mladih Sarajevo.
Obrazloženje: Sa lakoćom u pokretu, Deni je svoj lik koncipirao od razočaranog i sarkastičnog buntovnika Žabca do pristojnog i otmjenog Princa, te kroz ovu transformaciju pokazao zavidne glumačke valere i vještine.
Nagrada za najboljeg reditelja dodjeljuje se Isidori Stanišić, rediteljici predstave „Aska i vuk“ pozorišta lutaka Niš.
Obrazloženje: Isidora Stanišić je kao dramaturginja modernizirala basnu Ive Andrića pretvarajući Vuka u produkt Vještačke inteligencije, umjetni tehnokratski um bez emocije, suosjećanja, duha, kreativnosti i spontanosti. U konceptualno potpuno novom rediteljskom čitanju, ona je uspjela prenijeti poruke i značenja ove basne, korespondirajući sa duhom ovog vremena i onog koji je tek pred nama, intervenirajući zrelo u estetsko tkivo predstave.
Nagrada Najjači aplauz – nagrada publike, dodjeljuje se Dječijem kazalištu Dubrava iz Zagreba za predstavu „Pinokio“.
Obrazloženje: Prema mjerenju dužine i jačine aplauza i ovacijama u toku same predstave „Pinokio“ je dobio nagradu publike.
Nagrada Najbolja predstava – GRAND PRIX – AIDIN MASLAČAK TEATAR dodjeljuje se predstavi „Aska i vuk“ Pozorišta lutaka Niš.
Obrazloženje: Predstava „Aska i vuk“ u svakom segmentu, od adaptacije basne Ive Andrića, likovne izražajnosti i visprenih scenskih rješenja, do rediteljske vizije o transformaciji likova, i prilagodbe generacijskoj računalnoj dehumanizaciji, na svim planovima funkcionira scenski kompletno, prenoseći širokim imaginarijem žive i delikatne poruke o umjetnosti i osjećajnosti pred kojima mora pokleknuti i ova nova vještačka stvarnost.
Predstava „Aska i vuk“ je kreacija koja zadivljuje svakim elementom, pokretom, izrazom i simbolom, koji vode ka koherentnoj cjelini koja uspostavlja uzbudljivu, živu i vizualno snažnu interakciju sa publikom.