IZVJEŠTAJ
O REZULTATIMA KONKURSA/NATJEČAJA FEDU-a
za najljepšu neobjavljenu bajku 2025. godine
Festival dječije umjetnosi (FEDU) je 24. aprila 2025. godine završio ovogodišnju potragu za najljepšim neobjavljenim bajkama u dvije kategorije, i to:
- Za učenike osnovnih škola iz Bosne i Hercegovine.
- Za odrasle autore koji govore i pišu: bosanskim, hrvatskim, srpskim ili crnogorskim jezikom.
Festival dječije umjetnosti je raspisao Konkurs/Natječaj 1. januara 2025. godine i bio je otvoren do 15. aprila 2025. godine.
I ove godine ja na Konkurs/Natječaj prispjelo preko dvije stotine bajki koje su pisali učenici osnovnih škola iz Bosne i Hercegovine. Moram napomenuti da su nam se javljali i učenici iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske čije radove smo stavili van konkurencije. Ovaj podatak je značajan jer nam govori da je Festival dječije umjetnosti postao prepoznatljiv, privlačan i popularan među mladim bajkopiscima, te predlažemo i ove godine Upravi Festivala da razmotri mogućnost proširenja Konkursa/Natječaja i na cijeli Region.
Žiri koji je ove godine radio u sastavu: Fahrudin Kučuk, književnik, Lidija Sejdinović, književnica i Muhidin Šarić, književnik, imao je veoma zahtjevan i odgovoran posao. Svaki član žirija radio je samostalno. Dobivao je prispjele radove na svoju E-mail adresu, čitao ih i ocjenjivao. Usaglašavanjem stavova došlo se do pobjednika i njihovih pobjedničkih bajki. Evo tih rezultata:
Djeca:
- Ajna Hamidović, bajka: „Najljepša bajka“ OŠ „Hasan Kikić“, Gračanica
- Nela Bošnjaković, bajka: „Tajnovito pismo“ OŠ „Sveti Franjo“, Tuzla
- Marija Krivaja, bajka: „Ljubica i Toto“ OŠ „Dositej Obradović“, Prijedor
I ove godine pred žirijem se našao veliki broj veoma maštovitih i kvalitetnih učeničkih radova inspirisanih dobropoznatim klasičnim ostvarenjima bajkopisanja. Bilo je čudesnih priča čiji junaci iz biljnog ili životinjskog svijeta progovaraju o dobru i zlu. Posebno treba istaći da među učeničkim radovima sve češće se pojavljuju bajke u čijem su središtu događaji iz svakodnevnog života, te futurističke bajke koje prizivaju najrazličitija čuda tehnološkog napretka.
Zbog svega toga predlažemo Upravi Festivala da određeni broj učenika zbog originalnosti, svježine nadahnuća, te plemenitosti poruka izatkanih u njihovim radovima, pohvali.
I to:
Amilu Mušiju, učenicu 8-2 O.Š. „Aleksa Šantić“, Sarajevo za bajku Priča sunca i mraka. Vedad Sijarčić OŠ „Centar“ Tuzla za bajku: Čarobna suza, te Emira Uzunovića za priču Janko i čarobni štapić, OŠ „Centar“ Tuzla, Asju Špiritović OŠ Skender Kulenović Dobrinja Sarajevo. I Martu Jeftenić OŠ Katolički školski centar „Sveti Josip“ Sarajevo.
Kategorija odrasli
Na Konkurs/Natječaj je stiglo oko 40 bajki koje su pisali odrasli bajkopisci. Pred žirijem su se našli radovi afirmisanih književnika za djecu, onih manje poznatih, kao i onih koji tek traže svoj put i koji će, možda, podstaknuti ovakvim festivalima, jednoga dana zasijati na književnom nebu.
Razmatrajući prispjele bajke Žiri se odlučio za slijedeće bajke:
- Sedina Brkić ,Dječak koji je izgubio krila, Olovo
- Aleksandra Vujisić, Bajka o lavu Liru, Podgorica
- Lamija Begagić ,Lanina čarobna terasa, Sarajevo
Prvonagrađena bajka je bajka o nesebičnoj dobroti dječaka koji dobija pravo na ispunjenje samo jedne želje. On ne traži ništa za sebe nego traži da ozdravi njegova školska drugarica koja boluje od neizlječive bolesti. Bajka je napisana veoma inteligentno, maštovito i pričljivo a napisala ju je Sedina Brkić iz Olova.
Drugonagrađena Aleksandra Vujisić napisala je Bajku o lavu Liru u čijem središtu je vječito nadmetanje dobra i zla i koja nas uči kako istrajnošću i ljubavlju, te čistim srcem uvijek možemo prokrčiti put i riješiti najveće životne probleme.
Trećenagrađena je Lamija Begagić za bajku Lanina čarobna terasa čija je fabula puna obrta i maštovite radnje. I ova bajka, kao i sve druge, završava tako da nas poučava kako je dobro uvijek isplativo i pozitivno.
Ove godine Žiri se odlućio da dodjeli i jedno specijalno priznanje za bajku: „Zažmiri! Poželi!“ koja zbog dužine nije mogla ući u razmatranje za nagradu, a koju potpisuje Sanja Seferović Drnovšek. Ova autorica se pohvaljuje za saradnju, te širenje spoznaje o dječijoj književnosti, između BiH i Sjedinjenih Američkih Država.
Svakako treba pohvaliti prosvjetne radnike, mentore, iz osnovnih škola iz Tuzle, Sarajeva, Mostara, Banja Luke i mnogih drugih mjesta širom Bosne i Hercegovine, čijom zaslogom smo dobili na masovnosti i kvalitetu učeničkih radova na Festivalu.
Na kraju svakako treba naglasiti da je bajka u ovih osam godina postojanja Festivala, zaživjela i našla svoj put u svijet književnosti zahvaljujući, prije svega, mladim i odraslim bajkopiscima. Koristim priliku da ih zamolim da i ubuduće budu dio porodice FEDU, čiji je zadatak poticati, razvijati i podržavati talente, a posebno majmlađih među nama.
Na kraju treba napomenuti da bajka zahvaljujući Festivalu dječije umjetnosti doživljava svoju renesansu i svakodnevno pronalazi svoj put među čitaoce od onih najmlađih do najstarijih. Svjedoci smo da se broj bajkopisaca svakodnevno naglo povećava, što je garancija da će ova književna vrsta koja je bila u opadanju uskoro dostići svoj vrhunac i onaj kvantitativni i onaj kvalitativni.
MUHIDIN ŠARIĆ
Predsjednik FEDU-ova žirija za odabir najljepše neobjavljene bajke.