FAHRUDIN KUČUK
Fahrudin Kučuk rođen je u Sarajevu 1958. godine.
Zanimanje: dječiji pisac
Nije zaposlen. Slobodni umjetnik.
Oženjen.
Član Društva pisaca BiH.
Svoje spisateljsko opredjeljenje usmjerio je na dječiju i književnost za mlade. Glavni pokretač da piše isključivo za djecu bila je negova osobna tragedija. Njegova kćerka Aida je prvo ubijeno dijete u opkoljenom Sarajevu.
Objavio je do sada devet romana za djecu, nekoliko dramskih tekstova koji su postavljeni u pozorištu za djecu i mlade, priče, slikovnice. O starom Sarajevu ispisao je najljepše stranice u knjizi „Tajna zvjezdane sobe“ koje su ušle i u turističke vodiče dok su prema njegovim pričama nastale i lutkarske predstave. Jedna od njih „Ko se boji mraka još“ učestvovala je na brojnim lutkarskim smotrama i radionicama u zemlji. Fahrudin Kučuk je suradnik Dječijeg programa BHT-a i organizator događaja koji promiču vrijednosti dječije literature i scenske kulture.
Knjiga „Dedo Hambo i mačak Bimbo“ nagrađena je na Sajmu knjiga i učila 2009. godine.
Njegov roman „Edo u crtanom filmu“ nagrađen je na Konkursu Fondacije za izdavaštvo Sarajevo 2011. godine. Objavljen je u izdanju Dobre knjige s recenzijama uvaženih autora Marka Vešovića, Ivana Lovrenovića i Hadžema Hajdarevića.
Roman-trilogija „Mračno kraljevstvo“ je prvi bh. naučno-fantastični ep o mitskom bosanskom srednjovjekovlju kojega su prikazivači ocijenili bosanskohercegovačkim „Gospodarom prstenova“.
Fahrudin Kučuk je i autor trojezične multimedijalne slikovnice „Čarobno putovanje kroz Stari Grad“ koja je početkom 2012. izašla iz štampe u izdanju Općine Stari Grad.
Autor je i „Abecedara“ ( 1. I 2.) za djecu u izdanju Mediaplaneta i Adkarda..
Tri njegova dramska teksta inscenirana su na bh. pozorišne daske čime je i oživljena lutkarska scena BiH. Recenzent je i priređivač mnogih djela u recentnoj bh. literaturi. Učesnik je brojnih kulturnih manifestacija, smotri stvaralaštva za djecu i književnih događanja.
Njegove priče objavljene su u godišnjem izboru za najbolje dječije priče „Stazama djetinjstva“ i „Planjax“. Dok su romani „Patuljak Dado iz Popova gaja“ i „Čudni gosti“ prevedeni na engleski i albanski jezik.
Najpopularniji naučno-fantastični roman „Mračno kraljevstvo“ također je preveden na engleski jezik.
Fahrudin Kučuk je predsjednik Udruženja za promociju kulture FANI Sarajevo koja je producirala nekoliko značajnih projekata za djecu i mlade, od lutkarskih predstava, dječijeg teatra i objavljivanje nekoliko knjiga do produciranja Festivala dječije umjetnosti FEDU, na kojem se promovira dječije stvaralaštvo i stvaralaštvo za djecu i mlade..
Fahrudin Kučuk živi i radi u Sarajevu kao slobodan umjetnik. Član je Društva pisaca BiH.
BIBLIOGRAFIJA
Objavljena su mu slijedeća djela:
„Patuljak Dado iz Popova gaja“, Connectum, 2004.,
„Tajna zvjezdane sobe“, Connectum, 2005.,
“Čudni gosti“, Enkidu, 2006.,
“Dedo Hambo i mačak Bimbo“, Zalihica, 2008.,
„Potraga za patuljcima“, Connectum, 2008.,
„Blago iza 400 vrata“, Mauna-Fe, 2009.
„Edo u crtanom filmu“, Dobra knjiga, 2012.
„Čarobno putovanje kroz Stari Grad“ (slikovnica), Općina Stari Grad, 2012.
„Mračno kraljevstvo – Otmica kralja“, TKD Šahinpašić, 2013.
„Abecedarij“ (slikovnica), Mediaplanet, 2013.
„Mračno kraljevstvo – Čudna planina i bunar želja“, TKD Šahinpašić, 2014.
„Abecedar“ (slikovnica), AD Card, 2015.
Alma Ferović Fazlić, magistar muzičkog teatra,
direktorica Instituta za muziku, teaar i multimediju Sarajevo
Diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, magistrirala na Royal Academy of Music u Londonu na Odsjeku za muzički teatar (pjevanje/gluma/ples), nakon čega profesionalno usvršavanje nastavlja na Royal Academy of Dramatic Arts u Londonu i privatno u klasi profesorice Mary King. Indijsko «classical i light» pjevanje usavršava u klasi renomirane indijske umjetnice iz UK, Swati Natekar.
Internacionalno koncertno iskustvo obuhvata UK turneju sa Sir Eltonom Johnom i svjetsku turneju sa Indijskim dvostrukim dobitnikom Oscara A.R.Rahmanom, s kojim nastupa u UK, Indiji, Canadi, Australiji, Hong Kong-u, Kuwait-u i Singapuru, a nedavno i u londonskom Royal Festival Hall-u s Orkestrom Londonske filharmonije.
U epicentru muzičkog teatra londonskom West End-u, u originalnoj glumačkoj podjeli mjuzikla Lord of the Rings, odigrala je 492 predstave u ulozi Glorfindel, Elranien i glavnoj ulozi Galadriel. Igrala i u predstavama Sweeney Todd, The boys from Syracuse, cabaretnoj predstavi Let’s get away from it all i Sevdah operi (Dorset). Ostvarila je uloge u tv. serijalima Hotel Babylon (BBC1) i Lewis (ITV), a filmsko iskustvo obuhvata i ulogu u Bollywoodskom hitu Rockstar reditelja Imtiaza Alija (Indija, 2011 god). Studijsko iskustvo: gost solista na albumu grupe „Fun-da-mental-All is war“ i pjesmi „Srebrenica Massacre“, albumu indijskog perkusioniste Anandana Sivamanija-Malhalela i pjesmi „Dancing on the Moon“, filmskim albumima: Breaking and Entering i pjesmi „Bentbaša“, reditelja Antonija Mingele (Anthony Mingella), Bollywoodskim filmovima Bose i pjesmi Afhganistan, Rockstar i pjesmi Aur Ho, Wishwaroopam i pjesmi Koi Kahin, Arima Nambi i pjesmi Naanum Unnil Paadi i najnovije Tamasha i pjesmi Tu Koi Aur Hai.
Od 2004 – 2007. godine kao solista učestvuje u studijskom kreiranju originalne partiture za mjuzikl „Lord of the Rings“, a nakon toga je snimila i originalni sountrack za istu predstavu. Tokom školovanja u Sarajevu kao solista hora Gaudeamus predstavljala je BiH u više od 12 zemalja Evrope, a potom u Narodnom pozorištu u Sarajevu ostvaruje ulogu u predstavi Svila, Branka Vekića, kao i nastupe sa orkestrom Sarajevske filharmonije. Od 2008. godine angažovana je na predmetu Muzičko-scenski projekti na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, a saradnik je na projektima produkcijske kuće Opera Circus iz UK. Umjetnički je rukovodilac prvog kabaretnog ansambla u BiH, pod imenom Cabaret i muzička rediteljica predstave ”Ja Mahaluša”. Producentica je i tri poslijeratna mjuzikla „Briljantin“, „Footloose“ i „Prljavi ples“. Autorica je teksta i muzike za muzički dokument „Srebrenica“ i muzike za dokumentarni film „Heroj našeg doba“, u režiji Šekija Radončića. Osnivač je i direktorica Instituta za muzičku umjetnost, teatar i multimediju Sarajevo.
Indira Kučuk-Sorguč – VODITELJICA PROJEKTA “FESTIVAL DJEČIJE UMJETNOSTI” I SELEKTORICA TAKMIČARSKOG POZORIŠNOG PROGRAMA
e-mail: ikucuksorguc@gmail.com
Rođena: 28.01.1971. u Sarajevu
Obrazovanje
Revolucionari i narodni heroji Prve gimnazije (danas “Prva gimnazija”) u Sarajevu (1985-1989.)
Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet, Odsjek za Historiju, diplomirala historiju sa zvanjem profesorica historije. Diplomirala sa najvišom ocjenom na temu „Otpor i kolaboracija u BiH u Drugom svjetskom ratu 1941.-1945.“
Naučni radovi
Učestvovala na nekoliko znanstvenih simpozija o kulturnom identitetu BiH, kulturi pamćenja i političkoj kulturi u BiH u 20. stoljeću. Objavljivala historijske članke u stručnim časopisima: Godišnjaku Društva historičara, Radovima Filozofskog fakulteta, Posebnim izdanjima ANUBiH (Akademije nauka i umjetnosti BiH), Prilozima Instituta za istoriju Sarajevo, te časopisima Znaci vremena, Gračanički glasnik, Finfo i mnogim stručnim i novinskim listovima.
Učestvovala u realizaciji historijskih monografija, kulturno-historijskih projekata i ispisala veliki broj recenzija, prikaza i pogovora za brojna naučna djela.
Koautorica je i udžbenika iz historije za IV razred gimnazije (2003.)
Radno iskustvo
1993.-1997. Radila kao urednica kulturne rubrike u “Avazu”
1997.-2004. Magazin Ljiljan (urednica kulture i pomoćnica gl. urednika)
2004.-2005. radila kao naučni suradnik-istraživač u Bošnjačkog instituta u Sarajevu gdje je napisala monografiju o utemeljitelju Instituta, uređivala Godišnjak i surađivala na izradi knjige iz oblasti medievistike.
2005.-2006. uređivala kulturnu rubriku magazina “Walter” te univerzitetskog lista “Forum”.
2006.-2008. radila kao PR i Marketing manager u “Enkidu” d.o.o.
2008.-2010. direktorica u PR&Marketing agenciji D&H Agency Sarajevo.
Od 2010. do danas radi kao freelancer. Samostalna umjetnica. Samouposlenica.
2013.- uposlena u Udruženju za afirmaciju kulturnih vrijednosti “Filter” čija je i predsjednica
Novinarska karijera
U „Dnevnom avazu“ počela svoju novinarsku karijeru i nastavila u renomiranim bh. magazinima, kao i časopisima u nozemstvu.
Surađivala u ekonomskom časopisu “Prizma”, Revicon, 2003.-2005., u modnom magazinu “Fashion” od 2003. do danas, u “Glasu BiH”, Švedska, 2003.-2004., u časopisu za porodicu “Zehra” od 2003. do 2008., u “Business magazinu” 2003.-2004., u “Media marketingu 2004., te u specijaliziranim časopisima za društvena pitanja i teatarsku umjetnost.
Objavljivala i u „Žena 21“, „City magazine“, „City Wellness“, “Peta Strana Svijeta“, „Magazine-u“. Također angažirana i u TV novinarstvu ( kritike, recenzije, kolumne na TVSA i FTV).
Od marta 2007. do danas je kolumnistica u časopisu za suvremenu ženu i porodicu “Azra”. Njeni članci su među najtraženijim na domaćoj medijskoj sceni.
PR&Marketing Manager
Radila na brojnim društvenim manifestacijama kao PR i Marketing manager:
Obilježavanje 55-godišnjice rada „Energoinvesta“ d.d.; Promocija spotova „Enjoy Life“ FIPA-e; Medijsko-propagandna kampanja akvizicije „Digineta“ u „Global payments Int.“;
PR Festivala MESS, Kampanja „Kupujmo domaće“; Akcije finansijske korporacije FIMA International; Promocija enciklopedijsko-edukacijskog paketa „Opsada Sarajeva“ FAMA Int.; Otvaranje fabrike MESSER BH Gasa u Zenici; Otvorenje fabrike YTONG u Tuzli; Marketinško-propagandna kampanja za pozorišnu predsaavu „Bosanski kralj“, promocija muzičkog stvaralaštva BiH, promocija humanitarnih akcija i mnoge druge.
Od 2009. – PR najveće svjetske kompanije za proizvodnju i snabdjevanje plinovima – MESSER BH Gas.
Spisateljstvo & Kulturni menadžment
Uređivala je promotivni časopis Federalne novinske agencije „Finfo“ koji je od 2008. do 2012. godine promovirao kulturno-historijsko naslijeđe i prirodna bogatstva BiH.
Objavljivala je svoje prikaze, recenzije, teatarske i filmske kritike u specijaliziranim časopisima, kao što su filmski časopis „Sineast“, „Vijenac“ i dr. Autorski tekstovi Indire Kučuk-Sorguč ušli su u anale bh. glumišta i dio su pozorišne hronike današnjeg društva.
U pripremi je njena knjiga teatarskih kritika koje je ispisivala u bh. časopisima od 1996. do 2006. pod nazivom „Carski rez“.
Piše eseje, teatarske kritike, kolumne, objavljuje historijska istraživanja u stručnim časopisima (Prilozi Instituta za historiju, Godišnjak Preporoda, Godišnjak Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Gračanički glasnik itd.), recenzira suvremena književna i publicistička djela.
Svoj književni prvjenac „Ja, mahaluša“ objavila je u aprilu 2010. u izdanju TKD Šahinpašić i postao je bestseller u BiH i proglašen najprodavanijom knjigom na Sajmu knjiga i učila.
Na osnovu njega je 17. marta 2011. uprizorena i cabaret predstava pod istoimenim nazivom koja je izvedena do sada 200 puta pred oko 110 hiljade posjetilaca.
Do danas objavila je još šest knjiga „Ja, mahaluša 2 i 3“, „Mahaluša vam priča“, „The best of Mahaluša“, 2014. i „Bekan u klimaksu“ (2016.)
Po ovom djelu nastaje nova cabaret predstava „Ja, mahalac“ čija se premijera desila 4. maja 2013. u Kamernom teatru 55.
Treća komedija iz trilogije „mahalanja“ pod nazivom „Tako ti je mala moja kad ljubi Mahalac“ imala je premijeru 4.12.2014. i do danas je apsolutni hit u BiH i Regiji.
Autorica komedije “Ja, Bosanac” – premijera 01.03.2019.
Učestvovali sa ovom komedijom mentaliteta na Festivalu “Gumbekovi dani” u Zagrebu 24.03.2019.
Ostale aktivnosti
Osnivačica je i predsjednica Udruženja za afirmaciju kulturnih vrijednosti FILTER (2008.) koje je do sada produciralo nekoliko pozorišnih predstava za djecu i odrasle, te publiciralo prvu multimedijalnu slikovnicu u BiH „Čarobno putovanje kroz Stari grad“.
VODITELJICA PROJEKTA FESTIVALA DJEČIJE UMJETNOSTI OD 2015. GODINE.
Predsjednica Nadzornog odbora Narodnog pozorišta u Sarajevu je bila od augusta 2015. do aprila 2016.
Predsjednica Upravnog odbora JU Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa KS od augusta 2016.
Zaposlena u Muzeju Sarakeva kao kustosica antropologinja.
Govori i piše engleski, a razumije i služi se francuskim jezikom. Čita vrlo dobro i njemački. Udata.
Mirsad Bećirbašić rođen je 1952. godine u Sarajevu. Diplomirao na Filozofskom fakultetu u rodnom gradu.
Bibliografija:
POJILIŠTE JELENA, pjesme,
SAKUPLJAČ LEPTIROVA, pjesme
ŠKRINJA, pjesme,
JEDNA JEDINA ZA EDINA, roman,
IZABRANE PRIČE STANOVNIKA PERUČICE, pjesme,
SVILENA AJKULA, pjesme (za djecu i mlade)
NAUŠNICE OD TREŠANJA, pjesme
PTICODROM, lirski roman
ŠKOLA BALETA, pjesme
KAKO JE ŽELIM KAKO JA HOĆU, bajke
PJEVAM PRIČE KAO DA GLEDAM VRTIĆE, pjesme
VESELI ČASOVI, pjesme i priče. Nagrada „Mali princ“ za najbolju knjigu u regiji.
KO PRIJE DO MENE, pjesme i priče. Nagrada Društva pisaca BiH.
Nagrada „ZLATNA MASLINA“ u Baru, za dopinos razvoju dječije književnosti.
IMAMO UČITELJICU ZA ČISTU PETICU, pjesme.
SLOVA OD SNOVA, pjesme i bajke
Nominovan za nagradu „Astrid Lindgren“